کودکان در سالی که گذشت

| اخبار گروه تلاشگران | 0 دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه : 3 دقیقه
نسخه مناسب چاپ

سال گذشته‌ی میلادی سال پرتلاطمی برای کودکان بود، 

کودکانی که به جبر جغرافیایی قربانی جنگ اوکراین و روسیه از سویی و غزه از دیگرسو شدند؛ جنگی که به گفته‌ی آمارتعداد کودکان کشته شده در آن از میانگین سالانه‌ی کودکان کشته شده در سراسر دنیا در طی سه سال گذشته بیشتر بوده است.

درحالی که سی و چهارسال از تصویب پیمان‌نامه‌ی حقوق کودک می‌گذرد بر طبق آخرین آمار ارائه شده توسط یونیسف حدود صد و شصت میلیون کودک در سراسر جهان در محیط‌های کار مورد انوع بهره‌کشی قرار می‌گیرند و هزاران کودک در خاورمیانه زیر سنی قانونی مجبور به ازدواج می‌شوند.

در ایران، فقر و مشکلات فرهنگی بصورت جهشی بر تعداد کودکان کار افزوده است.

بنابرگزارش وضعیت فرهنگی و اجتماعی ایران که از سوی مرکز آمار منتشر شده در سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ بیش از پانصدهزار کودک بین سنین پانزده تا هفده سال از تحصیل بازمانده‌اند، این در حالی است که این رقم بدون احتساب کودکان مهاجر و اتباع حاشیه است. کودکانی که حق طبیعی تحصیلشان قرباني ناهماهنگیهای غیرقابل قبول بین اداره اتباع، ادارات آموزش و پرورش و مدارس شد. 

از دیگرسو طرح بازداشت و جمع‌آوری این کودکان از سطح شهر تهران تحت عنوان”ساماندهی کودکان کار” به عنوان “راهکار” مواجهه با معضل کودکان در معرض آسیب که توسط نهادهای دولتی مطرح شده است، آسیب‌های اجتماعی بزرگتری برای این کودکان به دنبال خواهد داشت. 

امیدواریم سال جدید میلادی نویدبخش صلح جهانی برای همه‌ی مردم و روزهایی روشن‌تر برای کودکان جهان و بالاخص خاورمیانه باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:


دیدگاه خود را بنویسید:

با استفاده‌ی کم‌تر از کاغذ؛ در مراقبت از محیط‌زیست سهیم باشیم.

تمامی حقوق معنوی مالكیت این مطلب برای موسسه افرا محفوظ است.
http://talaashgaraangroup.ir